В осінні дні кінця жовтня в повітрі вловлюється запах рідної мови, терпкуватий від хризантем та опалого листя, а нині ще приперчений порохом і димом згарищ зі Сходу, Півдня, Півночі. Цьогоріч в Україні свято розвитку державної мови – День української мови та писемності відзначають у нову дату – 27 жовтня.

У Навчально-науковому інституті філології та історії до Дня української мови та писемності проведено низку заходів інформаційно-просвітницького характеру.
27 жовтня 2023 року в Глухівському НПУ ім. О. Довженка, як і по всій Україні, стартував  ХХІV Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, який об’єднує знавців та шанувальників рідного слова, має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури і традицій українського народу. Викладачі кафедри української мови, літератури та методики навчання разом зі студентами в онлайновому режимі провели урочисте відкриття цього традиційного конкурсу, у якому візьмуть участь здобувачі освіти всіх факультетів та інститутів університету.
Цього року, як і минулого, конкурс знавців української мови імені Петра Яцика відбувається в умовах воєнного часу, коли Україна в жорстокій борні з ворогом відстоює своє право на незалежність. Тож сьогодні, як ніколи, розуміємо, що українська мова – це зброя духовного спротиву, адже мало тілесної свободи: коли душа невільна – ти раб, рабство твоє в слові чужому, яке ти обрав замість Слова рідного.
Бажаємо учасникам ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика натхнення, успіхів, а також творчих і цікавих завдань. Нехай у чесній боротьбі переможуть найсильніші.
 Вітаємо з Днем української мови та писемності тих, хто усвідомлено обрав мовою вияву свого духу українську. Схилимо голови в глибокій пошані перед пам’яттю тих, хто в імперії зла відстоював право нашого народу на рідну мову, хто на нинішніх фронтах загинув за Україну.
Дякуємо Збройним силам України за можливість виходу в ефір і проведення заходу.
Переконані в незмінності україномовного поступу. Усе буде Україна, якщо буде українська мова! Буде!!!

Ірина Холявко